пʼятниця, 23 жовтня 2009 р.

"Електронна демократія" - більше переваг чи недоліків?

У Раді Європи занепокоєні: голосування через інтернет та пошту відбиває у європейців бажання бути активними у суспільному житті. Про це європейські політики говорили у Києві на форумі «За майбутнє демократії».

Нові технічні можливості допомагають зекономити на виборах і підвищити кількісні результати голосування, кажуть прибічники ідеї дистанційного волевиявлення. Це є неминучим для глобалізованого світу, зокрема за умов безперешкодного переміщення людей, кажуть представники Ради Європи. Взірцем «електронної демократії» називають Естонію, де більшість виборців голосують саме через інтернет.

Загроза пасивності

Утім, голосування на відстані нівелює сам процес волевиявлення громадян, переконаний доцент кафедри політичних наук нідерландського університету Твенте Хенк Ван Дер Колк: "Технічні полегшення (пошта, інтернет, мобільний телефон) роблять вибори і виборців невидимими. Коштують такі вибори, звичайно, дешевше, але люди стають пасивними і розчаровуються у демократії".

Шлях до нерівності?

Голосування через інтернет також може призвести до нерівності, оскільки соціально незахищені виборці чи мігранти здебільшого не мають змоги користуватися технічними новаціями, вважає член комітету Ради Європи з питань місцевої і регіональної демократії Паул-Генрі Філіпс: «Дедалі більше громадян Європи стають зацикленими на собі і не відчувають, що вони належать до спільноти».

Філіпс каже, що Рада Європи нині готує низку документів та інформаційних заходів для підвищення інтересу людей до політичних процесів, однак сам визнає, що це не надто ефективно.

В Україні ж запроваджувати голосування на виборах через інтренет ще зарано, кажуть представники Ради Європи, однак, якщо є бажання українців у майбутньому використовувати новітні технічні засоби на виборах, то про це треба дбати вже сьогодні.

Джерело : Німецька хвиля

1 коментар:

Melaniya сказав...

Можливо, таке побоювання, що голосування через інет сприяє розвитку політичної пасивності людей, справді є справедливим. Але ми не можемо зводити е-демократію лише до можливості голосувати он-лайн!
Є багато інших аспектів електронної участі громадян, які не пов'язані з голосуванням! - лобіювання інтересів громадян, використовуючи засоби ІКТ, мобілізація як урядового так і неурядового ресурсу для здійснення різних кампаній та проектів, он-лайн звернення та е-петиції, і ще багато всього! Тому, мені здається, не можна е-демократію звужувати лише до розуміння дистанційного "вкидання бюлетеня до виборчої скриньки". Хоча я погоджуюсь з тим, що саме цей аспект може схиляти людей (які не займають активної громадської позиції) до відчуття втрати своєї "активності".

Я ЄВРОПА - телепроект про людей, які творять Європу в Україні