вівторок, 13 вересня 2011 р.

Регіональні органи влади все ще недостатньо відкриті до громадян

Чи полегшує закон «Про доступ до публічної інформації» отримувати громадянам інформацію стосовно діяльності органів влади, йшлося на круглому столі «Чи зможуть громадяни користуватися доступом до інформації?», проведеному у рамках громадської кампанії з реалізації права на доступ до публічної інформації в агентстві «Риановости».

На круглому столі були представлені результати соціологічного опитування Фонду «Демократичні ініціативи» щодо ставлення суспільства до Закону «Про доступ до публічної інформації», за якими більше половини населення (52%) нічого не знають про те, що в Україні був ухвалений цей Закон, ще 36,5% «щось про це чули, але не знають достеменно», і лише 11% знають про основні положення Закону. Найменше знають про Закон на Півдні (64%), особливо – у Криму (88%). Всього ­13% населення хоч раз надсилали запити про надання певної інформації до органів влади та інших державних організацій. І лише трохи більше третини (36,5%) тих, хто надсилав запити, отримали відповіді по суті, майже половина (45,5%) відповіді на свої запити отримали у вигляді відписок, а 18% -  взагалі не отримали жодної відповіді», - коментує результати Ірина Бекешкіна, директор Фонду «Демократичні ініціативи».

Водночас Український незалежний центр політичних досліджень (УНЦПД) провів власне дослідження готовності 35 регіональних органів влади щодо виконання Закону "Про доступ до публічної інформації".   

 «77% прийняли Положення про структурний підрозділ або призначили відповідального за доступ до публічної інформації, 54% поклали відповідальність по доступу до інформації на вже існуючі відділи, 17% створили нові і 17% призначили відповідальних осіб. Перелік відомостей, що становить службову інформацію, затвердили 57% органів, а оприлюднили -тільки 40%. Забезпечили спеціальне місце для роботи з документами 83% органів влади, і надають послуги копіювання та друку - 94%. 57% - облікують запити на інформацію та оприлюднюють її на сайтах. 89% - не затвердили граничні норми на копіювання та друк. За підсумками дослідження можна сказати, що найбільш підготовленими до вчасного і належного надання відповідей на запити є Донецька міська рада та обласна адміністрація. Найменше - Черкаська міська рада та Сумська обласна адміністрація. У цілому, стан готовності регіональних органів влади слід визнати позитивним, однак - недостатнім", - зазначив експерт методологічної групи по доступу до інформації Віктор Андрусів.

"Громадяни  отримали унікальний інструмент – контролювати владу. Це сталося завдяки новому закону "Про доступ до публічної інформації".  До його ухвалення влада спокійно могла робити справи за зачиненими дверима. Зараз,  коли закон уже діє, урядники мають розуміти: хтось та постукає у ці двері і поцікавиться -  а чим влада займається за дверима?", -  відзначив Сергій Андрушко, журналіст, СТБ. 

Під час заходу також було презентовано соціальний ролик, створений у рамках проекту «U-Media», що реалізується Інтерньюз-Нетворк за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Ролик привертає увагу громадян до того, що з 9 травня 2011 р. закон «Про доступ до публічної інформації» набув чинності і покликаний полегшити громадянам отримання інформації щодо діяльності органів влади. На сьогодні він транслюється на 50 регіональних телеканалах

Переглянути можна тут http://vimeo.com/26671543.

Захід відбувся в рамках громадської кампанії з реалізації права на доступ до публічної інформації Партнерства Новий Громадянин

Контакти: 067- 232- 69 – 23, mail: newcitizen.info@gmail.com

Немає коментарів:

Я ЄВРОПА - телепроект про людей, які творять Європу в Україні