вівторок, 27 вересня 2011 р.

Микола Азаров про євроінтеграцію та стосунки із Росією

Прем’єр-міністр України Микола Азаров дав інтерв’ю впливовій французькій газеті «Le Figaro». У розмові з французьким журналістом український прем’єр виклав своє бачення «газової справи» Юлії Тимошенко та розповів, чому Україна не вступить до Митного союзу. 

Менше ніж через два роки після обрання Віктора Януковича Україна знову вступає у відкритий конфлікт з Росією через ціни на газ. Як ви можете пояснити те, що ваші відносини з сусідом настільки погіршилися? Адже ваш уряд вважався проросійським?
Усі ці стереотипи створили наші противники. Президент і я сам — далеко не новачки в політиці, й ми завжди обстоюємо інтереси України. Погіршення відносин, про яке ви говорите, може бути пов’язане зі складною політичною ситуацією в країні: Європейський Союз критикує нас, що навело російське керівництво на думку, що ми стали слабкішими й що воно може скористатися цим і ставити нам ультиматуми. У міжнародних відносинах такий підхід є неприпустимим.


Росія готова задовольнити ваші вимоги, тобто знизити ціни за газовими контрактами, в обмін на злиття двох національних газових компаній, «Газпрому» й Нафтогазу», й ваш вступ до Митного союзу Росії, Казахстану й Білорусі. Чому ви відмовляєтеся від її пропозиції?
Я не бачу жодного зв’язку між трьома цими пунктами. Європа також пропонує нам вступити до зони вільної торгівлі. І при цьому вона не ставить перед нами таких умов. Крім того, на відміну від згаданих вами країн, Україна є членом Світової організації торгівлі, що ставить перед нами певні зобов’язання. Як Росія може вимагати від нас дотримуватися невигідних для нас газових угод і водночас вимагати від нас вступити до Митного союзу, порушивши тим самим безліч інших договорів, що пов’язують нас із СОТ?


Чи не було помилковим ваше рішення погодитися на продовження оренди бази Чорноморського флоту в Севастополі в обмін на перегляд газових тарифів?
Коли ми прийшли до влади на початку 2010 року, у нас не було іншого вибору. Казна була порожньою, ситуація була гіршою, ніж зараз у Греції, а співпраця з МВФ була порушена. У таких умовах у нас просто не було грошей на підвищення тарифів, нав’язане нам за підписаним Юлією Тимошенко договором. У результаті ми звернулися до російської влади й дійшли такого рішення. Сьогодні ми, як і раніше, націлені на партнерські відносини з Росією. Нас об’єднує спільна історія, і ми ніколи не вестимемо ворожу щодо неї політику. Але я ще раз повторюю, що наш стратегічний вибір — це шлях європейської інтеграції. Ми поділяємо демократичні цінності Європи. Вони є гарантією стабільного розвитку України.

Немає коментарів:

Я ЄВРОПА - телепроект про людей, які творять Європу в Україні