четвер, 13 жовтня 2011 р.

Громадськість застерігає, що запропоновані владою виборчі правила не відповідають демократичним стандартам

Ми, представники громадського сектору України, напередодні ухвалення нового законодавтсва щодо виборів вважаємо за необхідне дати публічну оцінку процесу створення виборчих правил.

Зміна закону за рік до виборів Верховної Ради у 2012 році, непрозорість та недостатня залученість усіх політичних учасників дають підстави оцінити процес як той, що не відповідає демократичним стандартам.

Заяву оприлюднено від імені Партнерства "Новий Громадянин", яке об'єднує більше 50 громадських організацій України. З-поміж них, зокрема, свій підпис поставили наступні організації:


 1. ГО "Центр ЮЕЙ"
 2. НУО "Європейський вибір"
 3. Центр політичних студій та аналітики
 4. Комітет виборців України
 5. ВМГО "Дебатна Академія"
 6. Фундація "Суспільність"
 7. Інтернет-портал "Горіх"
 8. МГО «Інтерньюз-Україна»
 9. Творче об'єднання “TOPO” – Контактна група в Україні Transparency International
 10. Фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва
 11. Донецька обласна організація ВГО "Комітет виборців України"
 12. ВГО "Українська стратегія"
 13. Рух добровольців "Простір свободи"
 14. ГО "Центр Громадянських Свобод"
 15. Український незалежний центр політичних досліджень
 16. ВГО "Не будь байдужим!"
 17. Центр громадянського представництва "Життя"

Громадські організації звертають увагу на 4 серйозних проблеми:

1. Виборча модель обрана владою за зачиненими дверима.

Пропонований нині законопроект «Про вибори» визначає виборчу модель, яка не була погоджена елітами та широкою громадськістю. Міжнародні організації та українські експерти неодноразово наголошували на необхідності запровадження в Україні пропорційної виборчої системи з регіональним виборчими округами та відкритими списками. Саме цей шлях може призвести до більшої підзвітності депутатів.

Натомість повернення назад до мажоритарно-пропорційної системи значно підриває довіру громадськості до виборчого процесу. Як свідчить досвід попередніх виборів, саме мажоритарна система найчастіше ставала полем для фальшування.

2. Відсутність передвиборчих програм

Законопроект, розроблений Робочою групою, яку очолював Міністр юстиції не передбачає обов‘язкової подачі передвиборних програм кандидатів в депутати по мажоритарних округах. Незалежно від того, яку виборчу систему буде запроваджено, вважаємо що кожен кандидат в депутати (політична партія в загальнодержавному окрузі чи кандидати в регіональних багатомандатних округах) обов‘язково мають оприлюднювати офіційні передвиборні програми. Це сприятиме здійсненню більш усвідомленого вибору громадянам.

3. Завчасне формування виборчих округів

Для забезпечння рівних умов учасникам процесу, незалежно від того, яка виборча система буде запроваджена, виборчі округи мають формуватися не менш ніж за пів року до початку виборчого процесу. Це дасть змогу всім потенційним кандидатам належно підготуватися до виборів і захистить виконавчу владу від звинув ачень у маніпуляції положеннями виборчого законодавства.  

4. Неприпустимість перевірки ЗМІ від час виборів

Ми також закликаємо парламент запровадити мораторій на перевірки засобів масової інформації під час проведення виборів. Схожі положення були проголосовані Парламентом протягом кількох останніх загальнонаціональних виборчих кампаній і вже стали традицією. Відмову убезпечити ЗМІ від перевірок в передвиборний період ми розглядаємо як наступ на свободу слова і спробу запровадити цензуру під час виборів. 

Немає коментарів:

Я ЄВРОПА - телепроект про людей, які творять Європу в Україні