вівторок, 7 лютого 2012 р.

Сьогодні Європейський Союз святкує 20-річчя

Маастрихтський договір (англ. Maastricht Treaty) (формально, Договір про утворення Європейського Союзу), також відомий, як договір про Європейський Союз (ДЄС), був підписаний 7 лютого 1992 року в місті Маастрихт (Нідерланди) між членами Європейської спільноти і набрав чинності 1 листопада 1993. Це призвело до утворення Європейського Союзу. Договір став результатом окремих консультацій стосовно політичного і валютного союзів.

Маастрихтський договір передбачав запровадження спільної валюти євро та засновану на трьох стовпах структуру ЄС. Європейський Союз об’єднав Європейські спільноти та дві інших підвалини політичної співпраці: спільну зовнішню та безпекову політику і співпрацю у сфері правосуддя та внутрішніх справ. Також договором запроваджувалися посади європейського омбудсмена, європейського інспектора з захисту даних, Комітет регіонів, узгоджувалась процедура спільного ухвалювання рішень, а також розширювалась сфера застосування процедури голосування кваліфікованою більшістю. Ратифікація Договору про ЄС наразилася на значні перешкоди. Зокрема, референдум у Данії 1992 року відкинув її; лише повторний референдум наступного року відкрив шлях до ратифікації Угоди.

Початково регулювання в межах Європейських спільнот стосувалось переважно питань у сфері економіки та торгівлі. Серед владних інституцій найширші владні повноваження отримали Європейська Комісія та Європейський суд, обидва формально незалежні від урядів країн цієї спільноти, маючи багато повноважень всередині країн-членів. Європейський парламент обирається безпосередньо громадянами членів Європейської спільноти.

Засновники Європейського Союзу в задекларували наміри щодо подальшого делегуваня організації ширших повноважень у зовнішній політиці, військовій галузі і судочинстві, що знайшло вияв у подальшій еволюції ЄС . Дані наміри зіштовхнулись із необхідністю тривалих узгоджень із національними урядами.
Маастри́хт - місто в Нідерландах та столиця провінції Лімбург. Місто лежить на обох берагах річки Маас у південно-східній частині країни, на кордоні з Бельгією і Німеччиною. Назва міста пішла від латинської назви мосту Trajectum Ad Mosam (Брід через Маас), побудованого за часів римського імператора Августа Цезаря. Місто має специфічну культуру, відмінну від решти країни. Мешканці розмовляють особливим місцевим діалектом і культурно споріднені з сусідніми частинами Бельгії і Німеччини.
Маастрихт був першим поселенням в Нідерландах, ще римські джерела згадують про кельтське поселення біля мосту. Кельти жили в цих місцях біля річки Маас ще 500 років до приходу римлян. Римляни побудували міст щоб зв'язати дорогами столиці тодішніх провінцій Римської імперії.

Немає коментарів:

Я ЄВРОПА - телепроект про людей, які творять Європу в Україні