субота, 17 серпня 2013 р.

ЄВРОШКОЛА "ВІЛЬНЮС - вікно в Європу" з 27 жовтня до 2 листопада 2013 року

Запрошуємо Вас відвідати серце Литви - ВІЛЬНЮС із ЄВРОШКОЛОЮ "ВІЛЬНЮС - вікно в Європу" з 27 жовтня до 2 листопада 2013 року. 
Дирекція ЄврошколиРеєстрація ОН-ЛАЙН на Сайті Місяця Литви в Україні: http://eu4ukr.wix.com/ilovelithuania

В програмі ЄВРОШКОЛИ: 

“Ніч культури” (Хеллоуїн) - один із найголовніших культурних проектів Вільнюса, який проходитиме у 2013 році уже всьоме. Це великий нічний фестиваль культури, протягом якого центр Вільнюса на всю ніч заповнюють тисячі митців і сотні тисяч відвідувачів. З вечера до самого ранку жителі Вільнюса і гості міста зможуть насолодитися різноманітними культурними подіями, взяти участь у майстер-класах (від танців до кулінарії), відвідати неймовірні шоу, виставки, покази мод та інше. Кожен охочий може ознайомитись не лише з культурою Литви: театром, первормансами, поезією, але і з творчими особистостями з усього світу. Наприклад, у 2012 році однією із 150 інших подій став виступ японських майстрів і кімоно-виставка на горі Клеймо. Крім цього, в рамках фестивалю пройдуть події, які знайомитимуть гостей Литви з її звичаями та традиціями. Варто не пропустити ярмарку, на якій виступатимуть фольклорні ансамблі, “травники” виритимуть чаруюче зілля, а ворожки - передбачатимуть долю!В листопаді у Литві відзначають національне свято - День державності, присвячений дню коронації князя Міндовга або Міндагауза (Mindaugas) у 1252 році. Саме з цього часу, як вважають сучасні литовські історики, Литва веде відлік своєї державності, перші кроки на шляху до західної демократії. Цього дня на площі перед президентським палацом відбувається святкова церемонія підняття державного прапора, у Вільнюському Кафедральному соборі проходить святкова меса, а ввечері - офіційний прийом на честь свята. О 21.00 годині за литовським часом литовці у всьому світі одночасно співатимуть “Народну пісню” - національний гімн, що вже стало невідємню традицією святкування Дня державності. Саме князь Міндовг (кінець 1230-х - 1263) - єдиний глава Литовського Великого Князівства - є символом державності, оскільки він зібрав під єдину владу всі тодішні литовські етнічні землі і заявив всій Європі про існування своєї держави, яку визнали як рівну серед рівних і найближчі сусіди, і далекий Ватикан, і всі монарші двори - від Стокгольма до Константинополя.

Парк ЄВРОПИ
У 1922 році недалеко від Вільнюса і селища Йонейкішкю, саме там, де знаходиться офіційно визнаний географічний центр європейського континенту, розкинувся 55-гектарний парк-музей під відкритим небом - парк Європи. Камінні рослини, залізні коні, куби і піраміди, не дивлючись на всю свою міфічність і дивину, доволі органічно вписуються у навколишній пейзаж. У парку є навіть експонати, які рухаються і на яких можна кататися. Найбільш вражаючй музейний екземпляр, який занесений до Книги рекордів Гінеса, - майже кілометровий лабіринт із понад трьох тисяч старих телевізорів та монументом Леніна в центрі експозиції. Він символізує беззмістовність радянської пропаганди.  Ну і звісно ж сам цент Європи у вигляді білосніжного обеліску з пятьма золотими зірками на вершині. У його підніжжя - коло з вказівниками сторін світу і відстанями до усіх європейських столиць. Усім, хто побував в географічному центрі Європи надають відповідний сертифікат на трьох мовах - литовській, англіській та німецькій.

У 2009 році литовський Вільнюс та австрійський Лінц перейняли від Ліверпуля та Ставангера титул “культурної столиці Європи”. Протягом року у столиці Литви відбулося понад 900 заходів, спрямованих на те, щоб показати світу, що Вільнюс - то справді культурна європейська столиця, відкрита для людей та нових ініціатив. Назва Вільнюської програми 2009 року - “Жива культура”, яку створюють не лише відомі митці, а й усі жителі країни. Емблема проекту символізувала молекулуЮ, що народилася з творчї іскри. Популяризували Вільнюс посли доброї волі не лише з Литви, а й з інших країн світй, зокрема, і з України: Олег Скрипка (рок-гурт “ВВ”), Ярослав Федоришин (театр “Воскресіння”), Лариса Венедиктова (Асоціація вільного танцю Tanzlaboratorium). “Культурна столиця Європи” - проект Європейської Комісії, ініційований Грецією. Від 1985 року у проекті взяли участь 37 європейських міст.

В 30 км від Вільнюса знаходиться давня резиденція литовських князів - містечко Тракай, в якому - найбільший із тих, що збереглись, замків - Тракайський замок. Він є символом Литви, як наприклад, Тауер - символ британської монархії. Згадки про замок знайдено у “Хроніках нової Прусії” у 1377 році. За легендою перший Тракайський замок виник із-за примхи жінки. Дружина тракайського і жемайтійського князя Кяституса побажала резединцію саме на березі тракайських озер. Сучасний же замок знаходиться на острові найбільшого озера Гальве і побудований сином князя - Вітовтом Великим. Тривалий час Тракайський замок був символом політичного життя князівства тоді, як у XVI столітті Тракай стає містом заслання для негідних осіб знатного роду, а сам замок перетворюється у в’язницю. Після війни з Москвою 1655-1660 рр. у закинутий Тракайський замок приходить розруха. Лише на початку ХХ століття вдається повністю відреставрувати замок, а у 1962 році тут був відкритий Таракайський історичний музей. На сьогодні замок приймає численні музичні, історичні фестивалі, традиційні ярмарки та інші культурні події.
 
Кернаве - місто, з якого почалась Литва; найдавніша столиця Литовського Князівства, яка знаходиться на берегах річки Няріс. Містечко цікаве не лише тим, що люди тут жили вже 12000 років тому, але й тим, що “поселення” (городища) збереглись у ньому і до наших часів. Всього їх п’ять: Замковий пагорб, Жертовний пагорб, пагорб трону Міндовга і пагорб Ліздейки (верховного жреця) та Крівешкійський курган. Сьогодні тут створено заповідник з метою збереження унікального середовища, площа якого понад 200 гектарів. В Кернаве знаходиться живописна церква в стилі нео-готики, збудована в 30-х роках ХХ століття на честь п’ятсотліття литовського князя Вітовта. Вона була відтворена на місці попередньої церкви XIV століття, залишки якої знайшли під час розкопок і яка отримала ім’я великого литовського князя. Протягом кількох десятків років Кернаве є традиційним місцем для проведення різних фестивалів і свят, присвячених історії Литви та її звичаям. Так, наприклад, 6 липня Кернаве стає національним центром державного свята Литви - Дня Коронації князя Міндовга, в рамках якого проходить один із найбільших архелогічних фестивалів країн Балтики і Східної Європи - Дні живої археології. Саме в цей час давні часи оживуть у виробах сучасних майстрів, а вироби народжуватимуться на очах у відвідувачів.

Палац великих Литовських князів або Палац правителів - колишня резиденція литовських та польських князів, що знаходиться на Кафедральній площі в центрі Вільнюса. Історія будівлі сягає ХІІІ століття, коли в Литві був побудований перший кам’яний оборонний замок. В ХV столітті відбулась перебудова замку на резиденцію Великих князів литовських і зведення будови в стилі пізньої готики. Лише у ХVІ столітті завдяки професійним місцевим, польським та італійським архітекторам, художним і майстрам Палац правителів перетворився на розкішну резиденцію ренесансу з елементами бароко. Саме період ХVІ - ХVІІ століть вважають “золотим часом” будови, а вже у ХІХ столітті Палац був повністю зруйнований Московською армією. Археологічні розкопки на території Палацу розпочались у 1987 році, близько 500 тисяч унікальних знахідок було виявлено на його території, що і стало основою музею Палацу. 6 липня 2009 року на честь тисячолітнього ювілею згадок про Литву, відбулось символічне відкриття відбудови Палацу Великих князів Литовських. Сьогодні Палац - символ литовської державності і національної гордості, громадянства, центр історичного і культурного життя литовського народу.

Музей жерт геноциду або ж Музей КГБ знаходиться у тій же будівлі, в якій із 40-х років знаходились репресивні структури НКВД, які проводили арешт і заслання жителів Литви, пеерслідування “інакодумців” та придушення народного руху за незалежність. Для відвідування в Музеї відкрито відразу 19 камер, ізолятор та камери катувань. Відомо, що в цих малих камерах знаходилось одночасно до 20 ув’язнених, які не могли лежати, закривати очі чи сидіти, а підлога камер заливалась спеціальною водою. В’язниця була виключно для політичних в’язнів і тільки за 9-ти річний період з 1944 по 1953 роки було репресовано понад 200 тисяч литовців. У період з 1941 по 1944 роки у будівлю захопило гестапо. Екскурсії у музеї проводять колишні політв’язні - у юності “лісні браття”, нині - люди похилого віку. Кожен гід обов’язково показує свою камеру. Сьогодні частина будівлі музею зайнята діючими судами.

Вільнюс відомий своїм історичним центром. Він просякнутий духом старовини. Саме тут переплелися готика, химерне бароко, ренесанс, рококо. Не дивно, що історичний центр Вільнюса - Senamiestis - у 1994 році був внесений ЮНЕСКО у список всесвітньої культурної спадщини. Від вільнюських храмів перехоплює подих, чого лише вартий костел святих Петра і Павла - барокова пам’ятка архітектури ХVІІ століття. Костел заснував магнат Міхал Казимир Пац у 1668 році. Храм зустрічає написом REGINA PACIS FUNDA NOS IN PACE (“Королево світу, збережи нас в мирі”), а також надгробною плитою Паца з написом “Тут лежить грішник, топчіть мене”. Просто в центрі міста на Кафедральній площі знаходиться Кафедральний собор Святого Станіслава і Святого Владислава. Собор Святої Анни видається схожим на “велетенське багаття”. За однією з легенд храм збудував чоловік для коханої дівчини, яку спалили на вогнищі. Крім того, кажуть, що Наполеон заявлял, що якби міг, то помістив би храм на долоню і переніс обережнов  Париж. Окрім церков і храмів, привертає увагу бастіон, вибдований з червоної цегли у першій половині ХVІІ століття, що був зведений для захисту міста з боку річки. На особливу увагу у Вільнюсі заслуговує Ужупіс (заріччя) - самопроголошена республіка у центрі міста. Тут живуть художники, творчі люди. Ужупіс має свою Конституцію, прапор, гімн, маленьку армію, свій день незалежності - 1 квітня і власні вибори. Для того, щоб проїхати на його територію, треба поставити візу - печатку на руку. Будучи у Вільнюсі, не можна оминути Воріт Зорі, де в храмі зберігається Остробрамська ікона Божої Матері, біля якої молилася Анна Ахматова, проводжаючи Миколу Гумільова на фронт, і правив службу Іонн Павло ІІ. Поряд з горою Трьох Хрестів височіє Замкова гора з Баштою Гедимінаса - засновника Вільнюса. А на центральній вулиці Пілес вирує життя: тут і кафе з національними стравами,і  сувенірні лавки, і магазинчики бурштину, на який так багата Литва, музеї, сувеніри.

Литва – найбільша з країн Балтії. Багато її міст зберегли дух європейського Середньовіччя. Вузькі мощені вулиці, старовинні будівлі, особняки, костьоли. Ця країна любить гостей і робить багато для того, щоб їх перебування було комфортним. Численні кафе, парки розваг, затишні піщані пляжі, чисті води, солоне море дозволять відпочити і набратися сил.


Реєстрація ОН-ЛАЙН на Сайті Місяця Литви в Україні: http://eu4ukr.wix.com/ilovelithuania

Немає коментарів:

Я ЄВРОПА - телепроект про людей, які творять Європу в Україні